Fişek Rezistans

Yazar: samet
1 Nisan 2014

fisek-rezistans-ufak

Her türlü ölçüde fişek rezistansın imalatını kendimiz yapmaktayız isteğe göre küp lü dirsekli rekorlu termokupllu olarak üretimi titizlikle ve güvenilir Avrupa mgo seramik ve 80/20 tel ile yapılmaktadır.

ÜRÜN HAKKINDA GENEL BİLGİLER
Kaliteli malzeme kullanılarak Uluslararası normlara uygun olarak üretilmekte olan ürünlerimiz küçük kullanım alanlarında yüksek güç değerlerine ulaşarak istenen şartlarda kullanımı mümkün kılmaktadır.
TEKNİK ÖZELLİKLER
Standart olarak 80/20 Nikel krom rezistans teli olarak hazırlanmış bir seramik üzerine özel makinalar ile eşit ve sık aralıklarla sarılmalıdır. Hazırlanan grup, merkezleme parçaları ile tam merkezlenerek ara boşluklara yerleştirilen magnezyum oksit sayesinde eşit bir ısı dağılımı sağlanmaktadır.
Yüksek kalitede ve uygun yoğunlukta ve uygun yoğunlukta seçilmiş olan magnezyumoksit (MgO)  dış metal muhafaza ve rezistans telleri arasında ince bir tabaka olarak yerleştirilmekte olup bu sayede daha mükemmel bir ısı iletimi ve daha düşük bir rezistans iç ısısı sağlanmaktadır.Metal dış muhafaza için standart olarak AISI 304 kalite çelik malzemeden imal edilmiş boru kullanılmaktadır.
Kullanım yerlerine bağlı olarak farklı tip malzemelerden imal edilmiş borular ve rezistans telleri de kullanılabilmektedir.
Ürünlerimizin çıkış uçlarında cam elyaf örgülü saf nikel kablo standart olarak kullanılmaktadır. Kablo boyu ekstra bir istek olmadığı taktirde standart olarak 250 mm olarak hazırlanmaktadır.
UYGULAMA ALANLARI
Fişek rezistanslar; Metal Enjeksiyonda, Plastik Enjeksiyonda Kalıplarında, Ambalaj Makinalarında, Tekstil Makinalarında, İlaç ve Kimya Sanayinde, Sıvıların Isıtılmasında, Laboratuvar  Ekipmanlarında, Gıda Sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır.
TOLERANSLAR
DİRENÇ(Ω);hesaplanan değerden (+%10 / -%5) farklılık gösterebilir.Bu değişimin sebebi direncin ısıya bağlı olarak değişkenlik arzetmesidir.Oda sıcaklığında  ölçülen direnç çalışma ısısındaki güç için hesaplanan direnç değerinden küçüktür.
GÜÇ (WATT); Hesaplanan değerden (+%5 / -%10) farklılık gösterir.Güç toleransı çalışma ısısındaki rezistanslara göre verilmektedir.
ÇAP;(+0,08 mm / -0,02mm)
BOY;(+2,5 mm / -2,5 mm) Toleranslı olarak üretilmektedir.
KULLANIM TALİMATI
Nemli ortamlarda kullanılan veya uzun süre kullanılmayan rezistanslar tekrar kullanılmak istendiğinde kısa aralıklarla ısıtılarak alıştırılmalıdır.Sıvı içerisinde çalışmak üzere tasarlanan rezistanslar başka amaçlar için kullanılmamalıdır.Rezistansın ısınan kısmı mutlaka sıvını içerisinde kalmalıdır.Daha verimli çalışabilmek için rezistansın yüzeyi yağ, kireç v.s. Yabancı maddelerden arındırılmalıdır.Enerji uçlarının sıvı ile teması engellenmelidir.Eğer sıvıya temas edecek ise izoleli tip fişek rezistans tercih edilmelidir.Kalıp içerisinde çalıştırılmak üzere tasarlanmış rezistanslar kalıp dışında kullanılmamalıdır.Rezistansın yüzey yükünü (W/cm) hafifletmek için mümkün olan en çok sayıda rezistans kullanılmalıdır.Kalıplarda birden fazla rezistans kullanıldığında iki rezistans arası mesafe en az rezistansın çapına eşit olmalıdır.Genel kural olarak rezistansların birbirlerine rezistansın çap ölçüsünden daha yakın yerleştirilmesi tavsiye edilmez.Rezistansın takılacağı yuvanın deliği çok düzgün ve pürüzsüz olmalı mümkün ise raybalama yapılmalıdır.Rezistans deliğe mümkün olduğunca sıkı oturmalıdır.Rezistans delikten çıkarılırken deliğe zarar vermemek için dikkatli olunmalı, deliğe yabancı cisim sokulmamalıdır.Rezistansın iyi oturması, kolay çıkarılması ve daha iyi ısı transferi için montaj jel kullanılmalıdır.Montaj jeli kullanırken ince bir tabaka halinde sürülmesine, rezistansın ucuna ve kablolarına temas etmemesine dikkat edilmelidir.Kablo çıkışları fiziksel darbelerden, zedelenmelerden, aşırı ısıdan, nemden ve aşırı gerilmelerden v.s. korunmalıdır.Rezistans enerji kabloları zarar görmüş ise değiştirmeli, yırtık çizik bantlanmış şekilde kullanılmalıdır.Rezistansın ömrünü uzatabilmek ve istenen ısı değerlerinde kullanabilmek için uygun ısı kontrolü yapılmalıdır.Kullanılacak termokuplun algılayıcı ucu rezistans yüzeyine mümkün olduğu kadar yakın yerleştirilmelidir.(15mm) Rezistans soğumadan değiştirme işlemi yapılmamalıdır.
İMALAT KONTROLLERİ
Rezistanslarımız üretim ve son kontrol aşamalarında;
Fiziksel ölçülerin kontrolü,
Direnç kontrolü,
Eletriksel kontrol(kaçak akım ve izolasyon),
Görsel kontrol,
Uygulanmakta ve tüm test aşamalarından olumlu sonuç almış ürünler sevk edilmektedir.

Üçel Rezistans

20151107_112559 20151107_112610 20151107_112530

rezistans0030rezistans0029 rezistans0024 rezistans0025 rezistans0027 rezistans0013 rezistans0007


rezistans0041fisek_rezistans

fisek_rezistans

 

Yorumlar